Role Play Kullanma Kılavuzu V0.1

Topic created · 4 İleti · 102 Bakış
 • Bu kılavuz, Ultima Online’da rol oynamaya yeni ve / veya rol oynamaya yeni başlayan oyuncular için oluşturulmuştur.

  Rol yapma nedir?

  Basitçe söylemek gerekirse, tam olarak göründüğü gibidir; rol oynamak. Hangi rol? Bu tamamen oyuncuya kalmış. Bunun en önemli yönlerinden biri, rol oynama için "doğru" bir yol ve rol yapma için "yanlış" bir yol diye bir şeyin olmadığını anlamaktır. Bu, rol oynama uzmanların bile her zaman kavrayamadığı veya saygı duymadığı bir kavramdır. Rol yapma topluluklarındaki en büyük sorunlardan biri, başkalarını yanlış yapmakla suçlayan bir kişi veya gruptur. Bu, oyuncuların topluluğun zararına düşmanlık ve dışlanma yaratır. Tabii ki bir oyuncunun seçtiği role dayanarak diğer oyuncular katılmayı veya katılmamayı seçebilir. Bu durumda zor kullanmak dışında rolünuüzü başkalarinin rolüne baskın yapmaya calişmayin. Ne şanslisiniz ki Ultima Online size bu olasiliği pk karakterler olarak vermekte 🙂

  Tamam, mantıklı, ama tam olarak nedir rol yapmak?

  Bir rol yapmak, rolün gerektirdiği şekilde davranmayı içerir. Oyun dünyası var olduğunda karakterinizin yaptığı gibi davranıyorsunuz. İşte size bir örnek: Ultima Online oynadıysanız, kesinlikle bir katil olarak rol oynayan bir oyuncuyla karşılaştınız. Onları katil yapan nedir? Bu oyuncular, bir katilin hareket edeceğini düşündükleri şekilde hareket ederler. Haraç talep ediyorlar, reddeden, farklı bir dilde konuşan oyunculara saldırıyorlar. Ultima Online’da rol oynamaya gelince, birçok kişi katil oyuncularını katı rol oyuncularının en iyi örneği olarak görecektir. Bununla birlikte, tüm rol oynama, bu miktarda kısıtlama veya özveri gerektirmez. Başka bir örnek, oyuncuların "şehir loncaları" nda rol oynamaları olacaktır.Birçok kılıkta oyuncular NPC nüfuslu veya oyuncu tarafından işletilen şehirleri temsil etmek için loncalar yarattılar ve bu yüzden bu oyuncular kasaba halkının rolünü oynuyorlar. Bu loncalar genellikle insanların ne tür roller oynadıkları konusunda daha açık bir politikaya sahiptir. Kasaba koruyucusu olmak ister misiniz? Biraz zırh al ve şüpheli oyuncuları takip et. Kasaba sarhoş ne olacak? Şişe dolu bir çanta tutun ve oyun boyunca tüm zaman güzel ve dövülmüş kalmak. Bu roller daha az kısıtlayıcıdır ancak bir rol oyunu olarak kabul edilmesi de aynı derecede kabul edilebilirdir. Son bir örnek bağımsız rol oyuncuları olacaktır, bunu sadece kendi zevkleri için yaptıkları belirli yönergelere uymak için yapmazlar. Gezici bir şifacı mı? Yalnız büyücü mü? yada eski paralı bir asker? Bütün rolleri oynayabilirsiniz, yeter ki tutarlı olsun.

  Birkaç adet önemli ögeden bahsetmek istiyorum.

  Kaptırma - Bu, çevrede gerçekten dalma ve oyun dünyasındaymış gibi hissetme fikridir. Kaptırmış olmak, rol oyuncuları için başarmak için çaba gösterilecek bir şey olarak kabul edilir. Bunun tam tersi genellikle dış oyuncular nedeniyle olur, bu genellikle değiştirilebilecek bir şey değildir. Her türlü şey, oyuncu isimleri, karakter dışı konuşma, oyun ortamıyla tutarlı olmayan giyinme oyuncularını etkileyebilir (Sadece iç çamaşırlarında karla kaplı bir arazide koşan oyuncular veya sadece cübbe giymeden şehirlerde dolaşıyorlar) vs. Yine,rol oyuncuları, rol yapmayan oyuncuların nasıl davranacağını değiştiremez, ancak rol yapmak istiyorsanız, bunlar dikkate alınması gereken şeylerdir.

  Karakterin içinde karakter dışında (Kİ ve KD). - oyuncular bu ifadeleri bir oyun forumunda veya hatta oyunda görebilirler, ifade ettikleri şey, oyuncunun mevcut eylemi / konuşması oyuncu karakteri veya oyuncu kendisi. Bazen oyuncular bir nedenden dolayı anlık olarak görevlerinden çekilmeleri gerektiğini düşünürler. Bu durumda "karakter dışı" diyecekler. Oyunda birçok rol oyuncusu, bazen "KD" ile bitişik parantez veya köşeli parantez içine karakter metnini koyacaktır. Bu sayede karakterleri dışında konuşmak istedikleri konuları konuşabilirler. Bunun diğer yolları, Lonca ve aile sohbetleri olabilir.

  Anakronizm - katı bir tanımda bu terim, var olduğu dönemden başka bir döneme ait veya uygun bir şeye işaret eder. Bu kronolojik bir konudur. Ancak rol yapma oyunlarında, oyun dünyasının dışındaki dünyaya ait herhangi bir şeye atıfta bulunmak anlamına gelmiştir. Yani rol yaparken Türkiye'de değil, Sosaria’dasınızdır ve o dünyadan bahsetmeniz gerekir.

  (Bu yazıyı hazırlayan değerli Role Play sever oyuncularımıza teşekkürü bir borç bilirim. İmza Arcadia Yüksek Konsey Üyesi Medusa)

 • fena değil, içerik hazırlanışında emeği geçenlere teşekkürler.

 • Ümitliydim ama, şu son yaşanan olaydan sonra kitlenin yarısının hayatının "tab" a basmak olduğuna karar verdim.
  Türkiyede malesef role play " +9 dolunay verenle sev olurum " dan öteye geçemicek gibi, neyse azınlıkta olsak yinede biz sevdiğimiz şeyi yapalım.

 • @arjf katkılarınızı bekleriz kataloğu geliştirmeye çalışıyoruz.

  @Zosstrich Takılmaya gerek yok.