Sunucu İçin Birkaç Öneri

Topic created · 6 İleti · 75 Bakış
  • Herkese merhaba,

Uzun zamandır bazen kısa bazen uzun aralıklar vererek oynamış da olsam UO dan tamamen kopmadım. Arcadia ile tanışmadan önce yurtdışı serverları deneme durumuna gelmiştim. Lafı uzatmayacagım Arcadia bu vizyonuyla, yurtdışı serverlarda macera arama durumuna gelmiş ve ülkemizde sayısı hayli azalmış UO severlerin derdine derman olabilir. Bunun için naçizane birkaç önerim olacak Fokaj Bey ve ekibine.

1- İlk ve en önemli husus güven hususu. Arcadia'nın birden uzun süreli bakıma alınması oyuncular tarafından hoş karşılanmadı. Fokaj her ne kadar bu duruma neden olan sebepleri açıklamış olsa da şahsi kanaatim bu işin oyunculara haber verilerek yapılmasıydı. Aynı durumla ileride bir daha karşılaşmayı sanırım kimse istemez. Arcadia'nın, uo nun temel mekaniklerine olabildiğince bağlı olarak, sadelikten ödün vermeden playerlarına hoşça vakit geçirecek yeniliklere sahip olduğunu düşünerek burada oynamaya başladım ve serverın bu mentaliteden kopmadan insanlara uzun soluklu bir oyun deneyimi yaşatacağına inanıyor/inanmak istiyorum.

2- Parayla satın alınan itemların kesinlikle ve kesinlikle oyunculara (pvp,pve,craft) avantaj getirmesine karşıyım. Süreli binekler, dekorasyon eşyaları ve bunun gibi itemlar problem değil ama 10ar 10ar kazan kazmalar 100er 100er balık tutan oltalar, +20 skill veren robeler, 2 vuruşta dragon kesen yaylar vs bunlar olursa insanlar çabuk soğur oyundan. Önemli olan oyunculara item ve para edinme hususunda olabildiğince fırsat eşitliği sağlayabilmektir. Serverı diğer serverlar gibi pay to wine çevirmeyin.

3- Ben her oyuncunun 1 hesabı ve bu hesaba bağlı 3 karakter limiti olmasından yanayım. Ne kadar mümkün olur bilmiyorum ama bu şekilde hazinecisi ayrı, pure mage ayrı, warlock ayrı, craft ayrı, balıkçısı ayrı, tameri ayrı herkesin her işini kendi görebildiği ve ekonominin sadece silah ve binek üzerinden döndüğü durumun önüne geçilmiş olur. Her malın satıcısı ve alıcısı olur. Enflasyona da bir miktar set çekilmiş olur. Tabii bunun için item ve acc res gerekecek.

4-RP yapan birisi değilim ancak rp yapan oyunculara gerekli ortam ve imkanın sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Elbette bu diğer oyunculardan tecrit edilmeleri anlamına gelmiyor ancak onlar için order/chaos gibi ayrı bir faction ve britain içerisinde sadece bu facitona üye olanların girebileceği bir yer ayarlanabilir. (Brit bankın alt tarafındaki bar gibi) Maksat diğer oyunculardan tecrit olmalarına gerek kalmadan rp lerini rahatça yapabilecekleri bir yerleri olması. RP oyuncuları hem sadıktır hem de servera çeşitlilik katarlar.

5- Elbette guild veya ailesi olan gruplar bireysel oynayanlara göre daha avantajlıdır ancak craft/tame sistemleri düzenlenirken bireysel oyunu seven oyuncular da göz önünde bulundurulursa servera daha çok rağbet olacağı kanaatindeyim.

Sonuç olarak oyuncuları serverda tutan temel 3 şey olduğunu söyleyebilirim.
    -Güvenilir ve stabil server.
    -Emek ve bireysel becerilerin ön plana çıkarıldığı, uo nun temel dinamikleriyle çelişmeyen sade yenilik ve sistemler.
    -Uzun soluklu, monotonluktan ve kısır döngüye girmekten uzak oynayış imkanı.

Şimdilik aklıma gelenler bu şekilde hem uzun oldu hem de biraz dağınık oldu doğaçlama yazdım. Aklıma yeni şeyler gelirse ekleme yaparım.

• excellent, charming, amazing, exciting, stunning.

• Rez ekleme yapıcam

1. maddeye özellikle imzamı atarım
  • üçüncü şıkta belirttiğin fikir kulağa hoş geldi.
    Bireyselin, çoğunluğa olan kaybı yalnızca craft/tame değil, PvM konusunda da geçerli kılınmalı.

• Güzel tavsiyeler, dikkate alınır diye düşünüyorum