Cove'da bir sabah

Topic created · 3 İleti · 200 Bakış
 • Cove'da soğuk bir sabahtı. Kış yerini bahara bıraktıkça yeryüzünden silinen karlar yerlerini çamura ve pisliğe bırakmaya başlamıştı. Şehir pek iyi durumda değildi, belli ki yönetim başarısız olmuştu. Şehrin bakımsızlığı fena haldeydi, bakımsız sokak hayvanları atılmış ve eskimiş mobilyalar ile hiç de iç açıcı bir resim sergilemiyordu.

  Karların iyice çamurlaştığı bir günde Sam yavaş yavaş yürüyerek günlük rutinini yapmaya şehir içindeki ufak tarlaya doğru yol almaktaydı. Bankanın önünden geçerken her gün gördüğü kayıp ilanlarının bulunduğu tahtaya sinirlice bakınan ve küfreden Geoff'i gördü. Geoff bir ilandan bir adet parçayı sinirle yırtıyordu.

  Sam merakla yaklaştı:
  -Hey Geoff, ne yapıyorsun?
  Elindeki kağıt parçasını buruşturan Geoff:
  -Ben böyle saçmalık görmedim, okusana.

  Sam diğer ilanlar arasında kağıdının kalitesiyle çok rahat öne çıkan ilanı okudu.

  Capture.JPG

  -E niye yırttın? İsimleri neymiş ki, belki biraz paraları vardır, borç alabiliriz.
  -Saçmalama, bu bir avuç zanaatkarın kendini bir bok sanmasından başka bir şey değil.

  Arkadaşını bırakan Sam, kendi kendine hayıflanarak tarlaya doğru devam etti.

 • Dostum yazıp gidişatı bozmak istemedim ama 3 saat oldu artık devamını yazar mısın lütfen güzel başladı 😄

 • Geoff ve Sam aralarındaki bu konuşmayı,biraz yüksek sesle yaparlarken,az ötede bulunan fark edemedikleri ve diğer ilanlara göz atmakta olan,Cove halkının eski zanaatkarlarından Hamilton ismindeki bu adam,iki arkadaşın aralarındaki bu konuşmalara istemeden kulak misafiri olur.
  Hamilton,bu şehirin ve ahalisinin bu kötü durumdan kurtulmasının çözümünü biliyordu.Kendince,aslında şu büyük tüccar ve namı diğer,Kaptan-ı Derya Neria'yı bir bulabilseler idi.Bu şehrin ve yaşayan insanlarının eskisi gibi özlenen şaşalı refah dolu günlerine kavuşmalarını,sağlaması işten bile değildi,diye düşünür.
  Daha önceleri Cove Şehiri,büyük bir tüccar ve kurt bir denizci olan Neria Kaptan sayesinde bolluk ve refah içerisinde idi.Fakat o geceden sonra Neria Kaptan'dan bir daha haber alamadılar.Neria Kaptan bir gece alaca karanlıkta,birden bire gemisine atlayıp ortadan kaybolmasından sonra maddi olarak hızlı ve büyük bir çöküşe girmişti.Çünki;
  Neria Kaptan gibi dürüst,zeki,deneyimli ve denizleri iyi bilen biri daha Cove halkının arasında kalmamıştı.Çoğu ya öldüğünden yada ihtiyarlıktan dolayı emekli olmuş eski denizcilerdi.Ama,Neria Kaptan gibi genç yaşlarından beri,hayatını bir çok deniz seyahatinde geçirmiş olan ve onun kadar deneyimi bulunan bir kişi daha yoktu.Bu durumda bir nebze olsun onlar için bir şans sayılırdı.
  Etrafta dolaşan söylentiye göre ,Neria Kaptan her zamanki gibi şehrin ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak için,zanaatkarların üretmiş olduğu malları gemisine yükleyerek,ticaret için yola koyulacakmış.Fakat birden hava bozmuş ve büyük bir fırtına çıkmış.Bu yüzden Neria Kaptan,denize açılmayı ertelemek zorunda kalmış.
  Ertesi gün ise seyahate çıktıktan kısa bir süre sonra,yanında yarı baygın,ağır yaralı ve perişan halde yabancı biriyle şehre geri dönmüş.Ahali ise bu yabancıyı şehirde ilk defa görmüşler.Bu gizemli yabancı fena halde yaralıymış ve Neria Kaptan bu yabancıyı kurtarabilmek için acilen rotasını şehre geri çevirmiş.
  Sonradan öğrenildiğine göre;
  Kötü ve sisli hava koşullarında,bu sulara aşina olmayan her yabancı kaptan için,gemi kaptanlarının başına bela olan,şehrin kuzey batısında bulunan ve ahali tarafından da adı Haystack Rock diye bilinen kayalıklarda,büyük bir korsan gemisi enkazı varmış.Bir gün önce,aniden ortaya çıkan fırtınadan dolayı,enkaz haline gelen gemiden kurtulabilen sadece o yabancıymış.Neria Kaptan'da onu kurtarabilmek için acil olarak şehre geri dönmek zorunda kalmış ve şehre gelir gelmez hemen acilen doktor Rubin'in muayenehanesine götürmüşler.Doktor Rubin gerekli müdahaleleri yaptıktan sonra ,Neria Kaptan bu gizemli yabancının yanında sabahlayarak geceyi orada geçirmiş.
  Daha sonra,Doktor Rubin'in anlattıklarına göre,bu gizemli yabancı bir ara kendine gelir gibi olmuş ve Neria Kaptan'ın kulağına bir şeyler fısıldadıktan sonra,cebinden haritaya benzer bir kağıt çıkarıp vermiş.Ne yazık ki bu gizemli yabancıda,ertesi günün ilk ışıklarını göremeden sabaha karşı hayata gözlerini yummuş.Neria Kaptan,bu gizemli yabancı hayata gözlerini yumduktan kısa bir süre sonra ise ,bu gizemli yabancının Neria Kaptan'a vermiş olduğu ve birkaç kez katlanmış olan perişan haldeki kağıdı açıp inceleyerek,heyecanla alelacele oradan ayrılmış.

  Vakit öğlene doğru yaklaştığında,bu durumu Doktor Rubin'den öğrenenler ise,kendi aralarında şu kanıya varmışlar.O gizemli yabancı,batan korsan gemisinin kaptanı idi ve ölmeden önce,onu kurtarmaya çalışmış olan Neria Kaptan'a karşı,kendini boçlu hissettiğinden ve kurtulamayacağını anladığından dolayı ona,denizdeki tüccar ve savaş gemilerinden topladıkları ganimetleri,sakladıkları yeri belirten haritayı vermişti.