Klavye konusunda yardım.

Topic created · 8 İleti · 170 Bakış
  • Merhaba,

win10 kullanıcısıyım.
    klavyemde yineleme hızı ile ilgili bir problem var.
    klavyede her hangi bir tuşa basılı tuttuğumda örenk: S tuşu (SSSSSSSSSSSSSSSSSSSS) bu şekilde sürekli S harfi çıkıyor. bu işlem sadece numpad 7 tuşunda olmuyor. 7 tuşuna bastığımda "7" bir tane oluyor ve kalıyor.
    Bu konuda çözüme ulaşmak için yardıma ihtiyacım var..

sadece numpad7 tuşu yapıyor bunu 😞

aklıma gelen sorunlar : 7 tuşu bozuk olabilir (laptop 20 günlük)
    7 tuşuna bağlı bir kısayol mu vardır ? nereden bakacağımı bulamadım.

• 1- Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Erişim Kolaylığı Merkezi\Klavye kullanımını kolaylaştır seçeneği içerisinde Filtre Tuşları seçeneği aktif ise devre dışı bırakıp tekrar deneyin.

2- USB 2.0 Portuna takılıysa 3.0 portuna takmayı deneyin.

3- FN+Q yada FN+W kombinasyonunu deneyin.

• klavyeler kalitelere göre değişkenlik gösteriyor, kablonun genişliğine göre aynı anda birkaç tuşa bastığında ekstra tuşu algılamama problemi gibi klavyenin chipseti ile ilgili sorunlar yaşanıyor. örnek veriyorum eski model klavyeler 3 tuşa kadar aynı anda destekleyebiliyordu, 4. tuşa basınca hiç basılmamış sayıyordu. chipseti buna izin veriyordu. bi tık kalitelileri 5 tuşa kadar destekliydi, gaming klavyeleri bu iş için özel geliştirildi ve neye basarsan bas ayrı koldan chipsete bilgi veriyor haliyle tıkanma kalmıyor. aynı olay senin numpad koluna giden chipset yoluyla ilgili olmalı, numpad tarafından gelen yol basılı tutmaya müsait yapılmamış olmalı ki güvenlik amaçlıdır. muhasebe bilgisayarlarında sayılara çift basmamak önemli olduğu için numpadler basılı tutulamaz halde satılıyor.

• @Qww cevap için teşekkürler, harici klavye kullanmıyorum direk laptopun kendi klavyesi. numpad tuşlarından hepsi yineleme yapıyor. sadece 7 tuşu yineleme yapmıyor. klavyede sadece 7'ye basıyorum.

• @Hepta teşekkür ederim cevap için 🙂

1. filtre tuşları pasif durumda.
    2. harici klavye değil
    3. bunu eve gittiğimde deneyeceğim.
  • Bazı tuşlar kilit tuşlarıdır ve ne yazık ki dediğim gibi chipset problemi. tavsiyem adi bir harici klavye ile tekrar denemeniz, bu durumda donanımsal mı yoksa yazılımsal olarak mı 7'ye bastırtmıyor test edebilirsiniz. konu yazılımsal ise klavyenin driverı ile ilgili bir güncelleme durumu toparlatabilir ama ne yazık ki dandik klavye takıldıysa bilgisayara onboard, harici klavye şart olacaktır.

• @Qww ilginiz için teşekkür ederim. harici klavye ile deneyeceğim.

• yeni connectorde 7 tuşu ile koşabiliyorum çok enteresan bir sıkıntı bu.